Продължителност: Семинарната програма включва 60 часа разпределени в 5 теми. Заниманията се провеждат в пет уикенда /1 уикенд на месец по 12 часа/.
Тя е предназначена за практикуващи в сферата на психологичното консултиране, социалната работа, обучението на деца, обучението и терапията на деца със специални образователни потребности, грижите за деца и възрастни с физически и интелектуални проблеми.
Тема 1: Приказките като материал за работа с клиенти в психосоциалното консултиране
Темата е въвеждаща в семинара за практическата работа с приказки в сферата на психосоциалното консултиране. В нея ще бъдат изяснени паралели между психичното функциониране и структурата на приказката – как приказката третира въпроса за „принципа на удоволствието” и „принципа на реалността”, за единството на психичния апарат – съзнавано, предсъзнавано и несъзнавано – от една страна и на Аз, То и Свръхаз – от друга. Кое прави приказния материал подходящ за работа с деца и възрастни. Как приказни елементи могат да ни насочат към определени проблеми в психичното функциониране.
Продължителност – 12 часа
Тема 2: Езикът на приказката и езикът на преживяването
Приказната форма и силните чувства – гняв, страх, отчаяние, омраза. Как детето се справя със силните архаични чувства с помощта на приказката. Приказките и въвеждането на забраните. Приказките и кастрациите.
Продължителност – 12 часа
Тема 3: Приказката и нейната връзка с развитието на детето
В тази тема се проследяват стадиите в развитието на детето и техните еквиваленти в приказната структура. Анализира се ролята на всеки елемент от приказката в процеса на порастване на детето. Илюстрирани са психологичните теории за развитието на детето на Е.Ериксън – чрез пътя на приказния герой, на М.Клайн и архаичния фантазмен свят, оживен от приказката, на Д. Уиникът – чрез приказното пространство, което има всички характеристики на „преходно пространство”.
Продължителност – 12 часа
Тема 4: Приказки и сънища
В темата се проследяват някои сходни характеристики на приказката и съня. Дискутира се смисълът на приказния материал в сънищата, както и сънищата на героите в приказките. Прави се паралел между теорията на Фройд за сънищата и ролята на приказките в живота на детето.
Продължителност – 12 часа
Тема 5: Ателие „Приказка”
В този семинар основният въпрос, който ще се дискутира е как да създадем ателие „Приказка”. Ще бъдат разгледани различни рамки на ателието, според вида на участниците – деца със специални образователни потребности, юноши, възрастни. Ще се дискутира използването на различни средства (различни видове кукли, рисуване, разиграване) при работа с приказки. Последните 6 часа от семинарната програма се провежда практически изпит обособен като тема: „Вълшебство в действие – приложение на работата с приказки в социалната практика”. По време на изпита участниците ще бъдат насърчени да изработят свои програми за реализиране на ателие „Приказка”.
Продължителност – 12 часа
Участниците ще получат:
- Практически умения за работа с приказен материал при консултиране на клиенти – деца и възрастни, за интерпретиране на материала, както и за използването му в диагностиката и прогнозирането.
- Практически подходи за организиране на индивидуална и групова работа с приказки и приказен материал в различен контекст
- Библиография с текстове на дискутираните автори, както и резюмета на използваните теоретични източници, които не са достъпни на български език
- Семинарът е лицензиран от НАПОО като част от обучението по професията „Сътрудник социални дейности”
- Изисква се редовно посещение на семинарите
- Активно участие в теоретичните дискусии и креативната работа
- Полагане на междинен и краен тест, както и на краен практически изпит
- Общата стойност на семинара е 400 лв., като сумата може да бъде платена и на вноски. Възможно е издаването на фактури, в случаи, когато институцията желае да заплати разходите за обучение.
Водещи на семинара:
Диана Циркова, д.п. - психотерапевт, преподавател в НБУ в курс „Тълкуване и психодрама на приказки”и курс „Психологични теории за развитието през призмата на драмата”, и преподавател по „Консултативна психология” в Бургаски университет „Проф. А. Златаров”. Автор на книгата „Психологично консултиране на деца, юноши и родители” и директор на „Център за психосоциална подкрепа” – София.